نظر من در مورد Steam Deck

شاید بهتر باشه اول توضیح بدم Steam Deck چی هست . استیم دک که توسط شرکت Valve معرفی شده ، یک کنسول بازی دستی شبیه نینتندو سویچ هست ، با این تفاوت که از پردازنده ، گرافیک و سیستم عامل دسکتاپ استفاده میکنه ، به مراتب قدرتمندتره و بازی های کامپیوتر رو اجرا میکنه.با توجه به قیمت مناسبی هم که داره به نظر من کنسول موفقی خواهد بود.

از اونجایی که این کنسول قطعات یک کامپیوتر دسکتاپ رو داره میتونیم انتظار داشته باشیم کاربردی فراتر از بازی کردن داشته باشه که همینطور هم هست. این کنسول از سیستم عامل Steam OS که یک توزیع پر پایه Arch Linux هست استفاده میکنه و از داک پشتیبانی میکنه ، با استفاده از این داک تبدیل به یک مینی پیسی میشه و کابل LAN ، hdmi و USB رو در اختیار کاربران قرار میده و توسط همین داک هم شارژ میشه.

به نظر من بزرگترین برنده توی معرفی این کنسول لینوکس و توزیع های لینوکسی هستن ، مدت هاست Valve از توسعه دهنده هایی که روی اجرای بازی های ویندوزی روی لینوکس کار میکنن ، پشتیبانی مالی میکنه ، مهمترین نتیجه ای که از این پشتیبانی مالی گرفتیم نرم افزار Proton هست.که از ترکیب dxvk و wine به وجود اومده و باعث میشه بازی های ویندوز با افت پرفرمنس خیلی پایینی روی لینوکس اجرا بشن و این در نوع خودش فوق العادست این دو پروژه نرم افزاری هم پشتیبانی خیلی خوبی دریافت کردن و نتیجه به رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته . با توجه به پشتیبانی شرکت Valve پشتیبانی نرم افزاری شرکت هایی مثل Nvidia هم از این تکنولوژی ها خوب بوده و میشه گفت کم سابقه هست.

Steam OS جدید به طور پیشفرض از مدیر پنجره KDE استفاده میکنه که در نوع خودش عجیب و جالبه . از اونجایی که این کنسول از صفحه لمسی استفاده میکنه و رقیب اصلی KDE Plasma که Gnome 3 باشه ، تصور کنید نزدیک ده ساله کاربری دسکتاپ رو فدای استفاده از صفحه نمایش های لمسی کرده باشید ، بعد از این همه مدت ، اولین محصول بزرگی که از لینوکس و صفحه لمسی استفاده میکنه از محیط کاربری شما استفاده نکنه 😂 .

البته من شخصا فکر میکنم چند دلیل قانع کننده و خوب دارم که چرا Valve از KDE استفاده کرده

اولیش اینه که سبک تر و بهینه تره در نتیجه برای یک کنسول همراه که نیازمند شارژ دهی خوب هست گزینه بهتریه.

از طرفی QT نسبت به GTK قابلیت اعتماد بالاتری داره ، خود برنامه استیم و متعلقاتش هم با QT نوشته شدن ، به خاطر همین توسعه دهنده های Valve میدونن دارن چیکار میکنن.

از جهت دیگه KDE شباهت بیشتری به ویندوز داره ، قابلیت شخصی سازی بیشتری داره که اجازه میده محصول با تنظیمات پیشفرض بهتر و آشنا تری به دست خریدار ها برسه.

شخصا خیلی از Steam Deck خوشم اومده و امیدوارم فروش موفقی داشته باشه

 

دیدگاهتان را بنویسید